Ugrás a tartalomra

Útmutató

Hogyan osztják el a Nemzeti Tanács 150 mandátumát

Egész Szlovákia egyetlen választókerület, az 5%-os küszöb dönt, a mandátumokat pedig az országos választási szám alapján osztják el. Lépésről lépésre, a 2023-as hivatalos eredményekkel.

Szerző: Fadrique Garcia Font. Közzétéve: 2026. 10. 17..

A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának (Národná rada Slovenskej republiky) 150 képviselője van, akiket négy évre, arányos rendszerben választanak (az alkotmány 73. és 74. cikke). A következő rendes választást legkésőbb 2027 szeptemberében kell megtartani; a pontos napot még nem tűzték ki. Korábban csak akkor lehetne választás, ha a parlament ezt legalább 90 szavazattal elfogadott határozatban döntené el (az alkotmány 73. cikkének (3) bekezdése), ilyen javaslat azonban jelenleg nincs napirenden.

A mandátumelosztás szabályait a választójog gyakorlásának feltételeiről szóló 180/2014. sz. törvény tartalmazza. A legutóbbi, 2023. szeptember 30-i választás hivatalos számaival mutatjuk be őket.

Egy választókerület, egy szavazólap

A Nemzeti Tanács választásán Szlovákia egész területe egyetlen választókerületet alkot (44. §). Minden párt vagy koalíció ezért egyetlen országos jelöltlistát állít legfeljebb 150 jelölttel, és minden településen ugyanazok közül a szavazólapok közül lehet választani. Független jelöltek nem indulhatnak: jelöltlistát csak bejegyzett politikai párt vagy pártkoalíció nyújthat be (50. §).

A választó egyetlen szavazólapot, egy párt szavazólapját teszi a borítékba. Ezen legfeljebb négy jelölt sorszámát karikázhatja be, akiket előnyben részesít (58. § (5) bek.). Ha többet karikáz be, a szavazat a pártnak érvényes, a preferenciaszavazatokat azonban nem veszik figyelembe (62. § (2) bek.). Ha a borítékban több szavazólap van, mindegyik érvénytelen (62. § (1) bek.).

1. lépés: ki jut át a küszöbön

Az Állami Bizottság először megállapítja, hány érvényes szavazatot kaptak az egyes listák, és kizárja azokat, amelyek nem érték el a küszöböt (66. §):

  • 5% az érvényes szavazatokból egy önálló pártnak,
  • 7% egy két- vagy hárompárti koalíciónak,
  • 10% egy legalább négypárti koalíciónak.

A kizárt listák szavazatait a továbbiakban nem veszik figyelembe. Ha senki sem lépné át a küszöböt, a bizottság egy-egy százalékponttal addig csökkentené, amíg legalább két lista át nem jut (67. §).

2023-ban 2 967 896 érvényes szavazat volt, így az 5% 148 395 szavazatot jelentett. 25 lista indult, és hét lépte át a küszöböt. Legközelebb a Republika állt hozzá, amelynek 7296 szavazat hiányzott (4,75%-ot kapott), utána a Szövetség (Aliancia) 4,38%-kal, amelynek 18 212 szavazat hiányzott. A mandátum nélkül maradt 18 lista együtt 496 036 szavazatot, vagyis az érvényes szavazatok 16,71%-át kapta.

2. lépés: az országos választási szám

A továbbjutott listák szavazatait összeadják, és elosztják 151-gyel, vagyis eggyel többel, mint ahány mandátum van. Az egész számra kerekített eredmény az országos választási szám (republikové volebné číslo, 68. § (1) bek.), azaz egy mandátum „ára”.

2023-ban: a hét lista 2 471 860 szavazata ÷ 151 = 16 369,93, kerekítve 16 370 szavazat.

Minden lista annyi mandátumot kap, ahányszor az országos választási szám egészen belefér a szavazataiba (68. § (2) bek.). A 150 helyett 151-gyel való osztás miatt egy mandátum „ára” valamivel alacsonyabb, így szinte minden mandátumot ebben a lépésben osztanak ki. Ha eggyel több mandátumot osztanának ki, mint amennyi van, azt a legkisebb maradékkal rendelkező listától vonnák el (68. § (3) bek.).

3. lépés: a legnagyobb maradékok

Az első osztás után megmaradt mandátumokat egyenként a legnagyobb maradékkal rendelkező listák kapják; egyenlőség esetén a több szavazatot kapott lista (68. § (4) bek.).

2023-ban az első osztás 148 mandátumot osztott ki, így kettő maradt. A legnagyobb maradéka a Hlasnak volt (10 795 szavazat), utána a Smernek (9847). A PS 9296 szavazatos maradékkal nem kapott újabb mandátumot, pedig a Smertől csak 551 szavazat választotta el.

A 2023-as eredmény pártonként

Jelöltlista Érvényes szavazat % Szavazat ÷ 16 370 Egészek Maradék Maradékból Mandátum
Smer 681 017 22,94 41,60 41 9847 +1 42
PS 533 136 17,96 32,57 32 9296 32
Hlas 436 415 14,70 26,66 26 10 795 +1 27
OĽANO és barátai 264 137 8,89 16,14 16 2217 16
KDH 202 515 6,82 12,37 12 6075 12
SaS 187 645 6,32 11,46 11 7575 11
SNS 166 995 5,62 10,20 10 3295 10
Összesen 2 471 860 83,29 148 +2 150

A szavazatok, a százalékok és a mandátumok a Szlovák Statisztikai Hivatal hivatalos adatai; táblázata a százalékokat két tizedesjegyig, kerekítés nélkül közli. A köztes oszlopokban szereplő számítás a miénk, és pontosan kiadja a hivatalos mandátumelosztást. Az „OĽANO és barátai” listát a ma Hnutie Slovensko nevet viselő mozgalom nyújtotta be, más pártok jelöltjeivel; egypárti lista volt, ezért rá az 5%-os küszöb vonatkozott.

Mivel a küszöb alatti listák szavazatai nem számítanak, a továbbjutott pártok nagyobb arányban kapnak mandátumot, mint amekkora a szavazataik aránya. A Smer az érvényes szavazatok 22,94%-át és a mandátumok 28%-át kapta (150-ből 42-t). A továbbjutott listák szavazataihoz viszonyítva 27,55%-ot ért el, ami már szinte pontosan megfelel a mandátumainak.

Ki lesz képviselő a listáról

A párt mandátumait a jelöltek abban a sorrendben kapják meg, ahogyan a szavazólapon szerepelnek, egy kivétellel. Az a jelölt, akit a párt szavazóinak legalább 3%-a bekarikázott, előre kerül. Ha több ilyen jelölt van, egymás közötti sorrendjüket a preferenciaszavazatok száma határozza meg (68. § (5) bek.). A többiek pótképviselők lesznek (68. § (6) bek.), és a megüresedő mandátumokat ugyanezen szabály szerint töltik be (71. §).

A 3%-os küszöböt a párt szavazataiból számítják, nem az összes szavazatból. A 2023-as eredmények alapján ez nagyjából 20 431 preferenciaszavazatot jelentett a Smernél, 15 994-et a PS-nél, 13 092-t a Hlasnál, 7924-et az OĽANO és barátainál, 6075-öt a KDH-nál, 5629-et az SaS-nél és 5010-et az SNS-nél (saját számításunk).

A választók széles körben élnek a preferenciaszavazással. 2023-ban az érvényesen szavazók 83,25%-a legalább egy jelöltet bekarikázott (2 967 896-ból 2 470 782). A parlamentbe jutott hét pártnál ez az arány a PS 73,95%-ától az SNS 89,00%-áig terjedt.

Pótképviselők és a külföldi szavazatok

Azok a jelöltek, akik nem jutottak be a parlamentbe, nem tűnnek el: pártjuk pótképviselői lesznek. Ha egy mandátum megüresedik, például a képviselő lemondása vagy halála miatt, ugyanannak a pártnak egy pótképviselője lép a helyére; itt is az élvez elsőbbséget, aki a preferenciaszavazatok legalább 3%-át megkapta, közülük pedig az, aki a legtöbbet (71. § (1) bek.). Pótképviselő lép be akkor is, ha egy képviselő a kormány tagja lesz: mandátuma az alkotmány szerint nem szűnik meg, csak a tisztség betöltése alatt szünetel (az alkotmány 77. cikkének (2) bekezdése, a törvény 71. §-ának (4) bekezdése). Ezért a kormányon lévő pártnak a parlamentben más emberei ülhetnek, mint akiket megválasztottak. Ha egy pártnak már nincs pótképviselője, a mandátum a választási időszak végéig betöltetlen marad (71. § (2) bek.).

A külföldről levélben szavazók szavazatait ugyanahhoz az országos eredményhez adják hozzá. Mivel csak egy választókerület van, a külföldön élő szlovákoknak nincsenek saját képviselőik vagy saját mandátumkvótájuk: szavazatuk pontosan ugyanannyit ér, mint az otthon leadott szavazat.

Három gyakorlati következmény

Az 5%-os küszöb sok szavazat sorsáról dönt. 2023-ban az érvényes szavazatok hatoda képviselet nélkül maradt. Az a párt, amely 4,9%-ot kap, semmit sem szerez, a szavazatai pedig gyakorlatilag a továbbjutottak között oszlanak meg. A koalíciókra magasabb küszöb vonatkozik: két, külön-külön 4%-os pártnak koalícióként együtt 7%-ra volna szüksége, nem 5%-ra.

A régió nem számít. Mivel az egész ország egy választókerület, a pozsonyi és a kassai szavazat ugyanannyit ér, és a csak az ország egy részén erős pártnak is át kell lépnie az országos küszöböt. Regionális mandátumelosztás sincs: hogy melyik régióból hány képviselő kerül be, attól függ, kik szerepelnek a listákon, és kiket karikáznak be a választók.

A karikázás megváltoztatja a sorrendet. A lista sorrendjét a párt határozza meg, de az elegendő preferenciaszavazatot kapó jelölt előreléphet. Ha konkrét embereket szeretne támogatni, nem elég a pártra szavazni; be kell karikáznia őket (legfeljebb négyet).

Mi változhat 2027-ig

A Nemzeti Tanács második olvasatban tárgyalja a választási törvény módosítását. Ez többek között a külföldi levélszavazást a nagykövetségeken és konzulátusokon történő szavazással váltaná fel, megemelné a választási letétet, és az STVR által ismertetett kompromisszum szerint a választók négy helyett két jelöltet karikázhatnának be; a 3%-os küszöb megmaradna. 2026. október 16-ig a módosítást nem fogadták el. Ha a parlament elfogadja, frissítjük ezt az elemzést és a választási útmutatót.

Egyelőre sem a választás pontos napja, sem a jelöltlisták nem ismertek: a pártok legkésőbb 90 nappal a választás előtt nyújtják be listáikat, és az egyes listák számát sorsolás dönti el. Amint közzéteszik őket, felvesszük őket az útmutatóba.

Források

Ez az elemzés csak tájékoztató jellegű, és nem minősül szavazási ajánlásnak. Hogyan dolgozunk.

Lásd még

További elemzések

Az adatoktól a saját nézeteiig

Ez az elemzés az összképet mutatja be. Ha tudni szeretné, mit árulnak el ugyanezek a kérdések az Ön nézeteiről, a teszt csak néhány percet vesz igénybe.

Töltse ki a politikai tesztet